Web Çalışmalarım

Hobilerim

Seyahatlerim

Projelerim

Model Uçak

Kamp Hayatı

Elektronik Hevesi

Atölye Çalışmaları

Ödematik (Self Servis Ödeme Noktası)

self-servis-kiosklar-2
2007 yılında ilk olarak BankAsya da kurulan, bir dönem Ziraat Bankası’ndan test edilen ve halen Kayseri’de tramvay bileti dağıtımı için kullanılan  Ödematik Tümsaş’ın geliştirdiği bankacılık ve ulaşım sektörleri için müşteri ihtiyaçlarına özel self servis ödeme kioskudur.

Benim de bir dönem teknik sorumlu olarak çalıştığım bu projeden elde edilen deneyim ile Ziraat Bankasının bir sonraki projesi olan Şubesiz Bankacılık Konsepti VTM – GİM cihazları geliştirilmiştir.

Ödematik, bankacılık sektöründe fatura ve kredi kartı ödemeleri için kullanılan Türkiye’nin ilk yerli self servis nakit ödeme terminalidir. Ödematik’ler ile bireyler 7 gün 24 saat her türlü kurum ödemesini banka müşterisi olmadan da nakit olarak yapıp para üstünü kuruşu kuruşuna alabilmektedirler.

Hem kağıt hem de madeni para ile çalışan Ödematik’ler aşağıdaki şekilde çalışır:

Ödematik’in bankanın kurumsal tahsilat sistemine entegrasyonunu sağlayan bir server yazılımı ve şubelerde uygulamanın çalışması için ayrıca bir client yazılımı mevcuttur.Server yazılımı tahsilat sistemine entegre edilir ve yapılan tahsilatların banka kayıtlarına geçirilmesini sağlar.

Bilet Satış Kioskları ise ulaşım sektöründe temassız kartların satış ve dolumunun yapılabilmesi için tasarlanıp geliştirilmiş bir başka ürünümüzdür. Bilet Satış Kioskları ile muhtelif şehirlerde şehiriçi ulaşımda kullanılan temassız kartlar ve biletler nakit girilerek satılmakta ve sonrasında istenildiği kadar kontör yüklenebilmektedir. Tüm işlemler dokunmatik ekran üzerindeki kolay kullanımlı arayüz ile gerçekleştirilmekte, cihazlar ve işlemler merkezi olarak izlenebilmekte ve güncellenebilmektedir.

Ödematik standart olarak aşağıdaki bileşenlerden oluşur:

• Kağıt para kabul ünitesi
• Kağıt para üstü ünitesi
• Bozuk para kabul ve iade ünitesi
• Bozuk para üstü ünitesi
• Kart okuyucu
• Klavye/Pinpad
• Yazıcı
• Renkli ekran (butonlu ya da dokunmatik)
• Yazılım Modülleri

Ayrıca barkod okuyucu, kamera, ikinci bir yazıcı gibi opsiyonel donanım da entegre edilebilir.

Kaynak : http://www.tumsas.com.tr/tr/self-servis-kiosklar.html

Ödematik (Self Servis Ödeme Noktası) için 1 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.