Web Çalışmalarım

Hobilerim

Seyahatlerim

Projelerim

Model Uçak

Kamp Hayatı

Elektronik Hevesi

Atölye Çalışmaları

Pemuk Hikayesi

2004 yılında Saim Gürer ve Fatih Ergenekon ile tanıştım. Önce kulübe üye oldum. Sonra sporcusu olarak yarışmara katıldım. Bir dönem de yönetiminde görev aldım. 2019 da yönetim Pemuk web sitesini sonlandırmaya karar verdi. Fakat benim gönlüm yılların birikimini silmeye razı olmadı. Eğer sizde Pendik Model Uçak Kulübü hakkında bir araştırma yapıyorsanız.

Pemuk,

Türkiye’ de ilk defa mesafe modelciliğinin yarışmasını başlatmıştır. THK’ nun bölgesel olarak yaptığı mesafe yarışmalarının kuralları ve yarışma şekli kulübümüzden başlatılmıştır. PM in Pelikanı, THK nın Gökçen ve Ata Modelleri  yapanlar yarışabilir hale getirilmiştir.

-Türkiye’ de ilk defa Pilot yarışmaları adı altında penaut, scale, dış mekan lastik motorlu eğlence modeli yarışmaları yapılmıştır.

-İlk Türkiye P-30 Yarışması kulübümüz tarafından yapılmıştır. THK na sözlü ve yazılı isteklerde bulunularak ilk defa Türkiye P-30 yarışması düzenlenmiştir.

-2 metre planör yarışmaları ilk defa kulübümüz tarafından düzenlenmiş ve PEMUK ligi oluşturulmuştur.

-Türkiye’ de ilk salon yarışmaları kulübümüz tarafından yapılmıştır.

-F1A kategorisinde ilk Türk Genç Milli takımı kulübümüz sporcularından oluşturulmuş ve Polonya da yarışmışlardır.

-F3A-F3B-F3C dallarında ilk defa THK dışında kulübümüz tarafından İstanbul’ da 2 hafta sonu süren yarışma düzenlenmiştir.

-THK  dışında kulübümüz tarafından F3C  Türkiye şampiyonaları çeşitli sponsorlar aracılığıyla düzenlenmiştir.

-THK nun katkılarıyla Model Uçak Rehber öğretmenleri yetiştirilmiştir.

-Milli takıma 30 a yakın sporcu verilmiştir.

-Çeşitli sergiler ve eğitimlerle modelcilik camiasına katkıda bulunulmuştur.

-Radyo kontrol, serbest ve roket dallarında sayısız yarışmalara katılınmış çeşitli dereceler alınmış, Türkiye’ de ailece yarışan ilk kulüp olma özelliğini taşımaktadır.

-İlk salon radyo kontrol yarışması da kulübümüz tarafından yapılmıştır.

-Miniklere yönelik modelcilik (12 yaş altı) ilk defa kulübümüz tarafından gerçekleştirilmiş ve teşvik için çalışmalar yapılmıştır.

-2013 Yılında yapılan THSF Genel Kuruluna katılan ilk model uçak kulübüdür.

Tarihçesi,

Pendik Sportif Havacılık Kulübü – PEMUK 1977 yılında resmi olarak faaliyetlere başladı. Havacılık kolu ise İstanbul Erkek Lisesi Model Uçak Öğretmeni Sayın Fethi CÖNK Başkanlığında Türk Hava Kurumu’na müracaat ederek çalışmalara başladı. Türk Hava Kurumu’ nun paket postası ile gönderdiği ilk malzemeleri büyük bir hevesle alarak modellerimizi yapmaya başladık. 1978 yılının Şubat tatilinde 15 gün süren Pendik’te ilk pulculuk ve Model Uçak Sergisi Kartal Belediyesi Pendik Şubesi Başkanı katkılarıyla açıldı. 90lı yıllarda İstanbul Model Uçak Kulübü Üyesi Sayın Mehmet Saim GÜRER kulübümüzü ziyaret etti ve kulüpteki arkadaşlarla tanıştırıldı. İşte bu tanışmadan sonra Havacılık faaliyetlerimiz arttı.

Yapıp ta uçuramadığımız model uçakların Saim GÜRER tarafından küçük müdahalelerle uçurulması bize büyük moral ve şevk verdi. Hele balsa ağacından yaptığı modelleri ve onların uçuşunu görünce bu işi çok az bildiğimizi anladık. Artık Saim GÜRER’ in bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak balsa model uçak yapıyor havacılık camiasında ileri düzeyde olanları tanıyorduk. Saim GÜRER hocamız ve arkadaşlarının yardımıyla takım kurarak Marmara Şampiyonasına katıldık. Saim GÜRER, Kayhan ÇELEN, Fatih ERGENEKON’ la oluşan F1B takımıyla ilk kupamız kulübe geldi ..

Bu link üzerinden web sitesinin son yedeklerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.